مشکلات جنسی رایج در زندگی زناشویی

فعالیت جنسی یکی از مهمترین عناصر زندگی زناشویی می باشد و یکی از ارکان هم تضمین کننده تداوم و موفقیت آن. بسیاری از زوجین از روابط جنسی برای تکمیل روابط عاطفی و صمیمانه خود استفاده کرده و از طریق رابطه جنسی عشق و محبت خود را به یکدیگر نشان میدهند. اما واقعیت این است که هم زنان و هم مردان به دلایل مختلف ممکن است دارای مشکلاتی برای تجربه کردن روابط جنسی باشند که بر زندگی جنسی، عاطفی و زناشویی آنان تاثیر می گذارد. صرفنظر از آنچه که اختلالات جنسی نامیده می شود مانند مشکلات مرتبط با میل جنسی، مشکل ارگاسم، بدکارکردی نعوظ، انزال زودرس و نظایر آن، مشکلات دیگری وجود دارند که ممکن است زندگی زناشویی زوجین را دچار اختلال کند، مشکلاتی که به عنوان اختلال شناخته نمی شوند.، اما می توانند تاثیرات مهمی بر زندگی و روابط جنسی و عاطفی زوجین بگذارند. در ادامه به اختصار به برخی از این مشکلات اشاره می گردد. شناسایی و رفع این مشکلات نه تنها به رفع مشکلات جنسی کمک می کند، بلکه باعث بهبود و رفع مشکلات دیگر نیز می گردد.
یکی از مشکلاتی که زوجین اغلب با آن مواجه هستند، تعداد دفعات رابطه جنسی و نحوه انجام آن می باشد. به دلایل مختلف زوجین ممکن است تمایل به داشتن روابط جنسی داشته باشند، بویژه اگر یکی از زوجین میل جنسی بیشتری داشته باشد، ممکن است تقاضای رابطه جنسی بیشتری داشته باشد و برعکس، همینطور درباره نحوه انجام رابطه جنسی و محتوی و فرایند، شرایط و مکان و زمان آن. زوجین ممکن است به طور پنهان یا آشکار درباره تعداد دفعات یا محتوای عشق بازی شکایت داشته باشند، حتی ممکن است از این بابت عصبانی و دلخور باشد واین مساله باعث می شود که نارضایتی و بی اشتیاقی به دیگر جنبه های زندگی نیز منتقل شود. بسیاری از زوجین دوست دارند روابط جنسی بر مبنای خواسته ها و نیازهای آنان صورت پذیرد بدون توجه به این مساله که خواسته ها و تمایلات آنان ممکن است تا چه حد منطقی یا غیر منطقی باشد. این مورد در مردان بیشتر از زنان دیده میشود، بسیاری از مردان خواستار یک رابطه سریع هستند، در حالیکه زنان عشقبازی قبل از آمیزش را برای رسیدن به حداکثر برانگیختگی نیاز دارند. فقدان شناخت زوجین از شیوه برانگیختگی و روش های مختلف آن در یکدیگر، عدم شناخت تفاوت های جنسی و نظایر آن باعث می شود زوجین نتوانند به شکل درستی نیازها و خواسته های خود را شکل دهند، یا حتی نتوانند آن ها را به شکل مناسب ابراز دارند. برخی از زوج های ممکن است میل پایینی داشته باشند در حالیکه شریک جنسی میل جنسی بالایی داشته باشد، در این شرایط برقراری یک توازن الزامی است. زوجین باید این موضوع را درک کنند که با یک انسان که دارای احساسات و شرایط خاص و منحصر به فردی است ازدواج کرده اند نه با یک ربات.
یکی دیگر از مشکلاتی که در روابط زناشویی زوجین اتفاق می افتد، مساله مراقبت و نگهداری از فرزندان می باشد. در واقع از تفاوتهای جنسیتی که باعث می شود مردان بیشتر از زنان خواهان روابط جنسی باشند در رابطه با نقش والدگری زنان می باشند. از آنجا که در اکثر جوامع انتظار می رود مادران نسبت به پدران زمان بیشتری را با فرزندان بگذرانند و بودن با بچه ها برای اکثر بزرگسالان هیچگونه جذابیت جنسی ندارد، بعلاوه حتی می تواند یک فعالیت ضد سکس هم به شمار آید. مراقبت از کودکان و پرداختن به مسایلی از قبیل تغذیه کودک، گریه هایی کودک، شب بیداری و … همگی باعث خستگی مفرط و بی حوصلگی زنان برای برقراری رابطه جنسی می شود و زنان مجبورند در خدمت خواسته های آنها باشند و از خودشان برای مدتی طولانی بگذرند. این مساله در صورتی که بزرگسالانی که نیاز مراقبت دارند در منزل نیز باشند، پیچیده تر می گردد مانند وجود مادربزرگ یا پدربزرگ و… . نحوه مدیریت مسائل مراقبت از افرادی که نیازمند مراقبت هستند و تقسیم وظایف به شکل مناسب می تواند تا حدود زیادی این مساله را رفع کند.
یکی دیگر از مشکلات روابط جنسی زوجین صحبت کردن درباره آن است. برای بسیاری از زوجین صحبت کردن درباره مسائل جنسی، خواسته ها و تمایلات جنسی شان سخت و دشوار است. این مساله عمدتا به دلیل تاریخچه خانوادگی زوجین است؛ بزرگ شدن در خانواده هایی که در اینباره حساسیت های زیادی داشته اند، فقدان آموزش صحیح مسائل جنسی به آنان و نظایر آن. در واقع برخی از زوجین به گونه ای بزرگ شده اند که روابط جنسی برای آن ها بیشتر راهی است برای تداوم نسل و نه بیشتر. نگاه برخی از زوجین به رابطه جنسی نگاهی سرشار از عاطفه و رمانتیک گونه نیست. بنابراین صحبت کردن درباره آن، درباره مشکلات احتمالی، نحوه حل آن ها، نحوه داشتن رابطه جنسی و رفتارهای جنسی مورد علاقه برایشان سخت می شود. ارائه برنامه های آموزشی به زوجین و افزایش دانش آنها در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.
یکی از مسائلی که ممکن است در زندگی زناشویی زوجین اتفاق بیفتد و تبدیل به مشکلی در روابط عاطفی و زناشوی گردد این است که بسیاری از زوجین ممکن است به مقایسه روابطشان با دیگران بیفتند یا روزهایی را به یاد بیاورند که بسیار سرمست و پرانرژی بودند، رویای روزهایی که تازه با هم شروع کرده بودند و یا تصاویر هالیوودی را به ذهن آورند. بسیاری از زوج ها ممکن است در صحبت با دوستان و اطرافیان و آگاهی نسبت به روابط عاطفی و جنسی دوستانشان غبطه بخورند و زندگی و روابط خود را با آنان مقیاسه کنند ممکن است خواسته ها و انتظارات جدیدی که غیرمنطقی هستن و نمی توانند از پس آن ها برآیند را شکل دهند. تلاش برای ساختن ظاهری متفاوت از زندگی ورای توانایی ها و شرایط مکفی، باعث تخریب روابط عاطفی و جنسی می گردد.
جذابیت جنسی بدون شک یکی از مسائل مهم در زندگی زناشویی و روابط جنسی می باشد. تداوم احساس جذابیت جنسی نسبت به همسر یا عدم تدوام آن ممکن است بر روابط جنسی و عاطفی زوجین تاثیر منفی داشته باشد. احساس جذابیت جنسی در واقع احساسی دو طرفه است. احساس جذابیت شما نسبت به خودتان و احساس جذابیتی که شریک جنسی تان نسبت شما دارد یا شما نسبت به وی دارید. اگر شما احساس می کنید که زشت یا فاقد جذابیت هستید لزوما همسر شما نمی تواند شما را مجبور کند که احساس جذابیت و زیبایی کنید. در واقع داشتن تصویر بدنی ضعیف از خود باعث کاهش عزت نفس جنسی در فرد می گردد، و این مساله باعث عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی و کاهش فعالیت جنسی می گردد. که به نوبه خود در شکل دهی به تعارضات زناشویی و عاطفی موثر خواهد بود. جذابیت های جنسی الزاما در جذابیت های فیزیکی خلاصه نمی گردد، یادگیری روش های آمیزش جنسی، یادگیری صحیح عشقبازی و دلربایی قبل، حین و بعد از فعالیت جنسی می تواند باعث تداوم احساسات جذابیت جنسی در زندگی زناشویی گردد. بسیاری افرادی که در خانواده هایی که از نظر جنسی سرکوب گر هستند رشد می کنند معمولا به سمت آزادیهای جنسی در بزرگسالی پیش می روند و آن را نوعی جذابیت جنسی در نظر می گیرند. شما می توانید این غل و زنجیرهای مرسوم و کنترل های خانوادگی را از سر راه بردارید.
یکی از مشکلاتی که ممکن است زوجین در زندگی زناشویی با آن مواجه شوند تنبلی زوجین در پرداختن به روابط جنسی است. برخی از زوجین ممکن است به دلایل مختلف نسبت به داشتن رابطه جنسی بی تفاوت شوند و آن را از لیست اولویت های زندگی حذف کنند. چنین مساله ای به آرامی باعث می شود رابطه جنسی جایگاه خود را در زندگی شان از دست دهد. اگر همسرتان سهمش را در سکس نادیده میگیرد بهتر است ابتدا رویکرد ظریفانه ای پیش بگیرید. ابتدا با شوخی و خنده به او بگویید که چقد افسوس میخورید که فعالیتهای بستر را از دست داده اید. اگر بعد از دو هفته تغییری حاصل نشد یک یاداوری دوستانه دیگر به او بکنید مثلا اینکه با هم تانگو برقصید. اگر باز هم موثر واقع نشد باید از رویکردهای مستقیم تر استفاده کنید. به او بگویید که احساس می کنید مانند گذشته شور و شوق ندارد و دلیلش را از او بپرسید. اگر هیچ توضیحی نداشت و شما مطمئن هستید که مشکل پزشکی خاصی وجود ندارد باید صادقانه به او بگویید که بی اشتیاقی او چه تاثیراتی بر روی روابط جنسی و عاطفی شما خواهد داشت. و اگر همسر شما بر روی رابطه با شما سرمایه گذاری کرده باشد او بخاطر اشتیاق شما برخواهد خواست.
خستگی و ملالت یکی دیگر از مسائلی که بر رابطه جنسی زوجین تاثیر می گذارد، مشغله های مختلف زندگی روزمره، خستگی های ناشی از برنامه های شغلی، آموزشی، اجتماعی و … همگی بر فعالیت های مختلف افراد تاثیر می گذارند، تمامی این خستگی ها در نهایت به منزل برده می شوند و چنانچه یکی از زوجین میل به رابطه جنسی داشته باشد، این مساله مانع از برقراری یک رابطه جنسی لذت بخش می شود. رفع خستگی ها قبل از پرداختن به رابطه جنسی به شیوه های مختلف می تواند کمک کننده باشد. استحمام، ماساژ دادن، ۲۰ دقیقه چرت زدن و … . برای از بین بردن این خستگی در رختخواب باید از پوزیشن های متفاوت استفاده کنید، روی بهبود روابط تمرکز کنید، همسرتان را سوپرایز کنید، داستاهای عاشقانه بگویید و از خیالپردازیهای جنسی بهره ببرید. در کل رفتار تان را در بستر تغییر دهید و متفاوت عمل کنید.
استفاده از وسایل الکترونیک مانند موبایل، تبلت و مانند آن ها در رختخواب و به هنگام معاشقه باعث می شود تمرکز معطوف به مسائلی غیر از روابط عاطفی و جنسی گردد. زمانی که زوجین این وسایل را با خود به رختخواب می برند باعث می شود آن زمانی را که باید صرف صحبت و عشق بازی با یکدیگر کنند، صرف پاسخگویی به تلگرام و کامنتهای فیس بوک کنند. پرداختن به این مسالئل بویژه در این قبیل شرایط باعث کاهش سطح صمیمت در روابط عاطفی زوجین می گردد. بهتر است قبل از رفتن به رختخواب این وسایل را در فضایی دیگر از خانه بگذارند.
یکی از مهمترین مشکلاتی که در روباط عاطفی و جنسی اغلب زوجین دیده می شود نادیده گرفتن عواطف و هیجانات در روابط آن ها می باشد. بسیاری از افراد ممکن است تمایل داشته باشند در موقعیت های مختلف به یکدیگر ابراز علاقه داشته باشند مثلا به هنگام تماشای تلویزیون یا صرف شام، نادیده گرفتن عواطف یکدیگر و عدم ارائه پاسخ های مناسب در این شرایط باعث می شود کیفیت روابط زوجین در موقعیت های دیگر مانند رختخواب و به هنگام معاشقه کاهش پیدا کند. احترام گذاشتن به یکدیگر، احترام به ارزش ها، عقاید، خواسته ها و امیال یکدیگر و شناخت روشن از آن ها،کمک می کند زوجین درک درستی از خواسته های و نیازهای جنسی یکدیگر پیدا کنند و در نتیجه در هر موقعیتی به شکلی گرم پاسخگو بوده و عواطف یکدیگر را بپذیرند و روابط موفقی داشته باشند.

مشکلاتی که ممکن است زوجین در طول زندگی زناشویی خود تجربه کنند متعدد بوده و عوامل مختلفی در آن ها دخیل هستند، شناسایی هر یک از مشکلات و میزان تاثیری که بر روابط عاطفی و زناشویی می گذارد کمک زیادی برای رفع ان ها و داشتن روابط باثبات می کند. شناخت دقیق زوجین از یکدیگر، احترام به خواست ها و تمایلات یکدیگر، درک متقابل از شرایط مختلف یکدیگر، و تلاش برای بهبود وضعیت در هر شرایطی و گفتگو درباره مشکلات و راه حل ها تلاشی است موفق برای داشتن روابط عاطفی و زناشویی موفق و پایدار. تنها در چنین شرایطی است که زوجین میتوانند یک رابطه جنسی خوب را تجربه کنند، شرایطی که هم زوجین از نظر روانی و هم جسمی به طور همزمان برانگیخته شوند و رابطه ای را بر مبنای عشق و احترام به یکدیگر تجربه می کنند.