پاسخ سوالات ج ن س ی کودکان

سوالات ج ن س ی کودکان از سن ۴ تا ۵ سالگی شروع می‌شود و ممکن است برای رسیدن به پاسخی که آنها را قانع کند، این سوالات را مکرر مطرح کنند. شیوه برخورد والدین از یکی، دو روش زیر پیروی می‌کند.

روش اول طفره رفتن، این والدین اغلب به سوالات ج ن س ی بچه‌ها پاسخی نمی‌دهند. آنها بر این باورند که صحبت در این موارد از موقعیت و جایگاه والدبودن‌شان می‌کاهد و بچه‌ها را گستاخ می‌کند. متاسفانه تعداد این والدین زیاد است.

گروه دوم والدینی هستند که نه تنها به این سوالات پاسخ می‌دهند بلکه اطلاعات زیادی که متناسب با سن فرزندشان نیست هم در اختیار او می‌گذارند. اما والدین آگاه باید به روشی غیر از این دو شیوه عمل کنند؛ روشی متعادل که به نیاز بچه‌ها پاسخ دهد و آنها را مجبور نکند برای یافتن پاسخ به منابع دیگر رجوع کنند. اصل اساسی علاوه بر شروع به موقع آموزش ج ن س ی به کودکان و نوجوانان این است که باید به جواب همان سوال اکتفا و از انباشته کردن ذهن کودک به مسایل غیرضروری جدا خودداری کرد.

همچنین لازم است زمانی را برای آموزش مسایل ج ن س ی به کودک در نظر گرفت که خودش سوالی بپرسد. نکته مهم دیگر اینکه قبل از هر پاسخی باید از کودک خود بپرسید خودش در مورد این پرسشی که مطرح می‌کند چه می‌داند؟ در واقع با این شروع خوب متوجه خواهید شد چطور این سوال برایش پیش آمده است و بهتر می‌توانید جواب او را بدهید.

همواره در صحبت با کودکان و نوجوانان راجع به مسایل ج ن س ی باید ۲ نکته مهم را مدنظر قرار داد که مهم‌ترین عامل صداقت در بیان کردن مسایل ج ن س ی و دیگری اطلاع از آنچه بچه‌ها کشف کرده‌اند و آگاهی از شیوه نگرش آنها به این مسایل است.

به عنوان نمونه اغلب بچه‌های کوچک‌تر فکر می‌کنند بچه‌ از طریق خوردن چیزی توسط مادر و سپس رشد آن به‌وجود می‌آید. شیوه انتقال اطلاعات صحیح توسط والدین این تصور غلط را اصلاح خواهد کرد.

درست است که اغلب بچه‌ها اطلاعات ج ن س ی که والدین به آنان می‌دهند فراموش می‌کنند ولی طی سالیان بعدی درک آنها از مسایل افزایش می‌یابد و به ارائه آگاهی‌های درست عادت خواهند کرد. فهم این مساله از سوی کودک که تولد بچه ربطی به خوردن مادر ندارد، موجب آرامش خیال وی می‌شود.

در مورد بچه‌های بزرگ‌تر دقت بیشتری کنید چون برخورداری نوجوانان از اطلاعات مربوط به سیستم تولید مثل و شیوه عملکرد آن اهمیت زیادی دارد چرا که دریافت اطلاعات غیرصحیح از همسالان، موجب گمراهی آنها می‌شود. بهترین راه‌حل، آگاهی دادن از طریق خود شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *