سوالاتی که بهتر است قبل از پدر و مادر شدن به آنها پاسخ داد

 تهیه کننده : مژده پورحسین

 ضروریست که قبل از بچه دار شدن ، زوجها تصمیم درستی در این رابطه بگیرند و سپس اقدام به بچه دار شدن کنند . در این مقاله به چند نمونه از سوالاتی که باید زن و شوهر قبل از پدر و مادر شدن از خود بپرسند اشاره می شود :

                       
۱ – برای چه تمایل دارید فرزند داشته باشید؟
   

تمام روانشناسان بر این نکته توجه دارند که والدین باید انگیزه خود را برای فرزند دار شدن تشخیص بدهند. آیا شما انگیزه درونی دارید یا انگیزه بیرونی؟
یک انگیزه زمانی درونی است که تحت تاثیر آرزوها و تمایلات شخصی خودتان باشد و زمانی بیرونی است که تحت تاثیر خشنود کردن دیگران (خوشحال کردن همسر، والدین یا برآورده کردن انتظارات اجتماعی) ایجاد شده باشد.
به این سوالها توجه کنید :
– چرا الان؟
– تجربه شما در زمان کودکی به عنوان یک کودک چگونه بوده است؟
– آیا بچه دار شدن برای شما نیازهای درونی یا بیرونی خاصی را برطرف می کند؟


۲ – روابط شما چگونه است؟

آیا شما و همسرتان تعامل خوبی باهم دارید و آیا بر سر موضوعات مهم باهم به توافق می رسید؟و اگر ندارید آیا در مهارت های حل مسئله و تصمیمی گیری توانمند هستید؟


۳ – چگونه در مورد نیازها ، رویاها و ترس هایتان باهم صحبت می کنید؟

اینکه زوجین به خوبی و به صورت شفاف و مستقیم بتوانند نیازها ، احساسات و ترس هایشان را به یکدیگر ابراز کنند ، تاثیر قابل توجهی بر روابط و والدگری آنها خواهد داشت.

 

۴ – آیا از نظر مالی آماده پدر و مادر شدن هستید؟

یک نوزاد مسئولیت های اقتصادی متعددی را برای خانواده به همراه دارد. بنابراین بهتر است زن و شوهر قبل از بچه ار شدن ، به منظور پیشگیری از آشفتگی های احتمالی، برنامه ریزی مالی مناسبی داشته باشند.


۵ – آیا برای تغییر سبک زندگی آماده هستید؟
در مطالعات متعدد این نتیجه به دست آمده که بسیاری از والدین با آمدن نوزاد، نمی توانند بین کار، فرزند و رابطه با همسرشان تعادل برقرار کنند و سبک زندگی آشفته ای را تجربه می کنند. هم چنین ممکن است والدین به دلیل مسئولیت های اداره فرزند، از توجه به نیازهای خود ( مثل تغذیه مناسب، خواب کافی و ورزش) غافل بمانند. مسلما با آمدن نوزاد به صورت خود به خود تغییراتی در سبک زندگی افراد به وجود می آید. بیدار شدن در نیمه شب به دلیل بیداری های مکرر نوزاد و کمترشدن روابط اجتماعی و تفریحات از جمله این تغییرات است. مهم این است که زوجین بتوانند قبل از بچه دار شدن این تغییرات را پیش بینی و برای مدیریت آنها برنامه ریزی کنند.


۶ – آیا به اهداف اصلی خود دست یافته اید؟
بهتر است به این مسئله توجه کنید که آیا پایه های اهداف تحصیلی، شغلی یا اجتماعی خود را شکل داده اید؟ مثلا خانمی که در حال طی کردن دوره های تحصیلی است یا مردی که از نظر شغلی ثبات و اعتبار کافی را کسب نکرده است، باید توجه داشته باشد که پس از بچه دار شدن منابع کمتری از قبیل پول و زمان در اختیار خواهند داشت و بنابر این بهتر است این اهداف بنیادین را قبل از بچه دار شدن پایه ریزی کنند.


۷ – آیا حمایت کافی دارید؟
داشتن یک شبکه اجتماعی خوب یا امکاناتی مثل مهد کودک، پرستار و مراکز نگهداری کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

                                        

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *