به تعویق انداختن ( اهمالکاری )

یکی از شایع ترین مشکلات مراجعان در سنین نوجوانی و جوانی ، مسئله اهمالکاری و یا به عبارتی به تعویق انداختن امور درسی و تحصیلی و حتی وظایف شغلی می باشد .

به تعویق انداختن کارها ، تله ای است که ما گاهی اوقات گرفتار آن می شویم . کیست که ادعا کند تا به حال کار یا وظیفه ای را به زمان دیگری موکول نکرده باشد ؟ کیست که تا حالا انجام کاری را به دقیقه نود محول نکرده باشد ؟

همه ما گاهی کارهایی را به تعویق انداخته ایم و به این دلیل این کار را می کنیم که در کوتاه مدت از شر اضطراب و احساس های ناخوشایند خلاص می شویم با این حال تحقیقات نشان داده است که به تعویق انداختن با اضطراب و نگرانی ارتباط دارد .

چرا افراد کارهایشان را به تاخیر می اندازند ؟؟؟

  • ترس از شکست :

گاهی اوقات افراد به این دلیل کار را به تعویق می اندازند ، چون می ترسند که مبادا در آن کار شکست بخورند . این گونه افراد اعتقاد دارند که بهتر است که دست به کاری نزنند که احتمال شکست در آن وجود دارد . از آنجایی که در هر کاری احتمال شکست وجود دارد ، پس این افراد در بسیاری از کارها دچار تاخیر می شوند .

  • کمال گرایی :

برخی افراد برای انجام کارها معیارهای بلندپروازانه ای دارند که گاهی اوقات تصمیم می گیرند انجام کارها را تا مهیا شدن شرایط ایده آل به تعویق بیندازند .

  • مبالغه آمیز دیدن کارها :

فرد در انجام کارها و وقت گیر بودن آنها ، مبالغه آمیز کارها را می بینند طوری که اصلا از خیر انجام آنها می گذرد . افرادی که دچار این مشکل هستند اکثر در سختی تکالیف اغراق می کنند .

  • مسئولیت پذیری افراطی :

فردی که مسئولیت پذیری افراطی دارد سر خودش را با کارهای زیاد پرمی کند طوری که فرصت انجام آنها را پیدا نمی کند .

مبارزه با به تاخیر انداختن کارها :

  • با باورهای منفی تان درباره شکست ، چالش کنید .

چقدر احتمال دارد شکست بخورید ؟ چقدر احتمال دارد که تلاش کنید اما موفق نشوید ؟ آیا کسی را می شناسید که تا به حال در همه کارهایش موفق شده باشد ؟ آیا کسی را می شناسید که تا به حال شکست نخورده باشد ؟ دقیقا مشخص کنید که اگر شکست بخورید با چه عواقبی رو به رو خواهید شد ؟ از چی می ترسید ؟ تلاش  کنید تا با پاسخ دادن به این سوالها ، بر فکرهای منفی تان غلبه کنید .

  • کمال گرایی را کنار بگذارید .

آیا برای انجام کارها بیش از حد وقت می گذارید ؟ آیا برای اینکه کار را عالی انجام دهید ، اصلا دست به آن کار نمی زنید ؟ اگر اینطور است ، پس از خودتان سوال کنید که در صورت کمال گرا نبودن چه اتفاقی برای شما رخ خواهد داد ؟ دست برداشتن از معیارهای کمال گرایانه چه معنایی برای ما خواهد داشت ؟ برای اینکه بتوانید سایه سنگین کمال گرایی را از سر خودتان کم کنید ، باید باورهای کمال گرایانه را امتحان کنید : یعنی عمدا در بعضی کارها اشتباهات کوچکی انجام دهید ، آشپزخانه را کامل تمیز نکنید ، جواب دادن به برخی از تلفن ها را به روز یا ساعات دیگری موکول کنید .

  • کارها را به اجزاء کوچک تر تقسیم کنید .

کارها گاهی اوقات به این دلیل سخت می شوند ، چون نمی دانید از کجا شروع کنید . هر کار را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید . برای مثال اگر بیمه کردن اتومبیل تان برای شما کاری سخت شده است و هر روز آن را به تاخیر می اندازید ، ابتدا این کار را به مولفه هایی تقسیم کنید ۱ ) پیدا کردن شماره تلفن یک شرکت بیمه ۲) زنگ زدن به آنجا ۳) کسب اطلاعات درباره خدمات بیمه ۴) دادن اطلاعات خودتان و ماشین به شرکت بیمه ۵) رفتن به شرکت بیمه ۶) دریافت بیمه نامه .

  • به احساس خوب پایان یافتن کار دقت کنید .

اگر هنوز دست به کار شدن برای شما سخت است به این موضوع فکر کنید که پایان یافتن کار چه احساسی را در شما به وجود خواهد آورد . وقتی که کار را تمام کنید چه لذتی خواهید برد ؟ انجام کار چه اثری بر اضطراب یا استرس شما می گذارد ؟

 

تهیه و تنظیم : مژده پورحسین

منبع : رهایی از نگرانی ، کوین گیورکو . پاملا ویگارتز ، ترجمه دکتر حسن حمید پور و دکتر زهرا اندوز ، انتشارات ارجمند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *